Tegoroczne czczenie okrąglej rocznicy rozpoczęliśmy

5 listopada okolicznościowymi apelami, na których zostały przybliżone uczniom istotne zagadnienia związane z tematem dnia niepodległości( dotyczyły one kształtowania postaw patriotycznych, przygotowania stroju galowego, kotylionów) oraz przedstawiony został harmonogram obchodów całego niepodległościowego tygodnia.  

6 listopada- odbyły się WARSZTATY MAŁEGO PATRIOTY . Uczniowie klas 1-3 poprzez śpiew zabawę i inne liczne atrakcje oddawali hołd Ojczyźnie. Najmłodsi śpiewaj piosenki patriotyczne, rozwiązywali quizy, kolorowali patriotyczne kolorowanki, okazało się, że nawet klocki lego czy puzzle mogą mieć charakter zabawy patriotycznej. Każda klasa spędziła na tych warsztatach 45 minut… była to niezapomniana i oryginalna lekcja patriotyzmu.  

 • 1
 • 10

 7 listopada- uczniowie klasy 5 c, 6c i 6 c’ oraz gimnazjum i liceum brali  udział w XV edycja Festiwalu Myśli i Nauki w ramach innowcji "Patriotyzm jest w nas" .„Słyszę i zapominam, widzę i pamiętam, czynię i  rozumiem” to hasło jest przewodnią myślą każdej edycji festiwalu. Celem przedsięwzięcia było:

- przybliżenie uczniom symboli narodowych,

- zapoznanie uczniów atrakcjami turystycznymi naszego województwa,

- przypomnienie tekstu hymnu i znanego z wczesnego dzieciństwa, a jakże aktualnego „Katechizmu polskiego dziecka”,

- zachęcenie uczniów do poszukiwania, a także rozwijania zainteresowań i sięgania do różnych źródeł informacji, czyli dbałość o własny rozwój,

- zwrócenie uwagi uczniów na zagadnienia oraz problemy występujące w życiu codziennym i wymagające zdobytej w szkole wiedzy do ich rozwiązywania,

- rozwijanie świadomości, dociekliwości poznawczej,

- wdrażanie do pracy zespołowej i kształtowanie relacji interpersonalnych,

- uświadomienie, że brakującą wiedzę można uzupełnić korzystając z różnych źródeł informacji.

Zadania konkursowe były różnorodne i wymagały od uczniów planowania rozwiązywania zadania oraz współpracy w zespole. Stopień trudności zadań został dostosowany do poziomu wiedzy i umiejętności uczniów z poszczególnych klas.

Uczniowie rozwiązywali zadania związane z symbolami narodowymi Polski oraz historią i gospodarką naszego kraju. Mieli możliwość wykazania się znajomością "Mazurka Dąbrowskiego", "Katechizmu polskiego dziecka" Władysława Bełzy, umiejętnością korzystania ze słownika, leksykonu, wykonywaniem prostych obliczeń matematycznych. Wśród zadań pojawiły się również zadania manualne na czas tj. układanie z klocków lego flagi Polski, wykonywanie dekoracji z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości (nadmuchiwanie białych i czerwonych baloników). Uczniowie chętnie podejmowali wyzwania i pracowali w grupie. Podczas konkursu było mnóstwo emocji, zdrowej rywalizacji i zabawy. Za każde zadanie można było zdobyć 1000 punktów. Najwięcej zgromadziła ich klasa 6c.

Każda klasa otrzymała dyplom i podziękowanie za aktywny udział w FMiN, a uczniowie różnorodne nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorki.

Mamy nadzieję, że dzięki temu przybliżyłyśmy uczniom wartości, które odzyskała Polska po ponad 100 letniej nieobecności na mapie świata.

 

 • 1
 • 10

Tego samego  dnia można było podziwiać jak  klasy 4-7 prezentowały wylosowane wcześniej województwa. W przeglądzie pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie” uczniowie przy pomocy wychowawców i rodziców bardzo  pomysłowo przygotowali stoiska, na których można było oglądać  plakaty, zdjęcia, pamiątki, charakterystyczne budowle, zabytki, regionalne stroje a nawet….. pachnące i apetyczne potrawy charakterystyczne dla danego regionu.

 • 1
 • 10

 • 1
 • 2

DZIĘKUJEMY ZA ZAANGAŻOWANIE I GRATULUJEMY SUPER POMYSŁÓW!!!

Jury postanowiło wyróżnić kilka klas :

I miejsce klasa 7A

II miejsce  klasa 4A

III miejsce klasa 5D

Wyróżnione jeszcze zostały klasy:  4D i 4 E

GRATULUJEMY!!!!!

8 listopada o godz. 17 odbył się w naszej szkole niezwykły, jedyny w swoim rodzaju koncert pieśni i piosenek patriotycznych DLA NIEPODLEGŁEJ

Hala sportowa tego dnia wypełniona była po brzegi: uczniowie, rodzice, dziadkowie, mieszkańcy osiedla Błonia…. 

Nad nagłośnieniem czuwali panowie akustycy z Pałacu Młodzieży, to dzięki ich profesjonalizmowi i wysokiej klasy sprzętowi słychać było tak doskonale te wszystkie patriotyczne dźwięki.

A na scenie oczywiście artyści , bez których koncert by się nie odbył.

Naszą szkołę dumnie reprezentowali:

Klasa 2a pod opieką  Pani mgr Arlety  Ratajczak

Klasa 2d pod opieką Pani mgr  Anny Jasienieckiej

Klasa 3 a pod opieką Pani mgr Iwony Suchomskiej

Występowały również klasa 2 b  z wychowawczynią Panią mgr Barbarą Śmigiel

oraz klas 4 a z Panią mgr Małgorzatą Wedel.

Najstarsze roczniki dzielnie i z powagą na scenie reprezentowała klas 8 d pod opieką Pani mgr Agnieszki Gordon.

Polską, katolicką pieśń religijną, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy „Boże coś Polskę” zasiewały Pani mgr. M. Rusiniak. mgr J. Cybulska.mgr A. Dobrzyńska. A. Mrozińskia i  mgr M. Wedel

Piosenki przeplatane były pięknymi, skłaniającymi do refleksji wierszami autorstwa Pani  Violetty Naskręt- przewodniczącej Rady Rodziców.

Mieliśmy przyjemność gościć również niezwykłych wykonawców spoza szkoły:

- Alicję i Zuzannę Kwiatkowskie oraz Karolinę Cieścińską z  Zespołu Szkół Katolickich im. Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy,

-wychowanków Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomejim. Louisa Braille'a w Bydgoszczy w tym: zespół wokalny oraz taneczny Swing jak i bardzo utalentowany Igor Sobierajski, który wykonał Utwór Chopina Polonez g moll.

- Harcerską Grupę Rekonstrukcji Historycznych  ZHR Bydgoszcz.

Koncert nasz zaszczycili także profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się śpiewem….

- Pan Krzysztof Filasińki- znany bydgoski baryton, artysta operowy i musicalowy, który tak napisał po zakończonym koncercie  https://www.facebook.com/krzysztof.filasinski.7

„Rozpoczęte... obchody 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, piękne chwile, momentami wzruszające, chwytające za gardło, za sprawą fantastycznego Igora, cudowne dzieciaki, rewelacyjna atmosfera... Dziękuję, że mogłem w tym wziąć udział……”

- Kwartet Surrender to Music -Zespół wokalny specjalizujący się muzyce sakralnej i świeckiej.

BYŁO WYJĄTKOWO, WZRUSZAJĄCO I PATRIOTYCZNIE…….

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM WYKONAWCOM dużym i małym , że włożyli w wykonywane utwory tyle serca pasji i talentu… A publiczności za życzliwy odbiór i uczestnictwo w tym podniosłym wydarzeniu…

Pokazaliśmy, że PATRIOTYZM JEST W NAS  

 • 1
 • 10

9 listopada odbyło się przedstawienie pt.: „Szlakiem Polski Niepodległej” upamiętniające odzyskanie Niepodległości ,podczas którego o godz. 11.11 cała społeczność szkolna przyjmują postawę patriotyczną odśpiewała 4 zwrotki hymnu narodowego.

 • 1
 • 10

Po zakończonych obchodach w dowód wdzięczności i hołdu młodzież z klasy 8a złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, patronów naszej szkoły zdjęcia.

 • 1
 • 10

Dnia 14 listopada zostanie zamontowana tablica upamiętniająca 100-rocnicę odzyskania przez Polskę niepodległości, która jestem dowodem  oddania hołdu wszystkim, którzy oddali życie za Ojczyznę.